Kultura w Poznaniu

Sztuka

- Nie jesteśmy białą tablicą, czystą kartą. I to wszystko na nas działa. Myślę, że często zupełnie nieświadomie odwołuję się do różnych inspiracji, doświadczeń - mówi Barbara Wilińska o swojej twórczości nie tylko malarskiej.

Czytaj artykuł

"Drogi i granice; mosty i mury; zapory i bramy - istnieją na raz i wcale się nie wykluczają" - czytamy w zapowiedzi artystycznego projektu fotografa Tytusa Szabelskiego-Różniaka, który udowadnia paradoksalność naszych działań na poziomie planowania infrastruktury, kształtowania politycznych stosunków, ale też codziennych relacji międzyludzkich. Dokładamy wszelkich starań, aby dotrzeć do innych, po czym stawiamy kolejne granice. I odwrotnie - dzielimy, by za moment szukać szansy na połączenie.

Czytaj artykuł

- Prawdziwą śmiercią malarstwa byłoby zaprzestanie mówienia o tej śmierci - twierdzi Monika Szczygieł, artystka wizualna, uhonorowana Grand Prix tegorocznej edycji Konkursu im. Marii Dokowicz w dziedzinie artystycznej za pracę dyplomową pt. Cyfrowe praktyki unikania malarstwa. Rozmawiała Justyna Żarczyńska.

Czytaj artykuł

- Wyszedłem z założenia, że bez względu na to, jaki projekt realizujemy, musimy zagłębiać się w różne dziedziny - mówi Mariusz Śmietana, laureat Grand Prix w Konkursie im. Marii Dokowicz w dziedzinie projektowej i autor nagrodzonej pracy dyplomowej pt. Łącząc siły ze słońcem, której celem było stworzenie urządzenia do transportowania światła naturalnego. Z laureatem rozmawiała Justyna Żarczyńska.

Czytaj artykuł

Galeria Szczur to nowe miejsce na kulturalnej mapie Poznania. Jej założyciele i założycielki wyprowadzają sztukę z niedostępnych miejsc i udowadniają, że świat artystyczny nie jest tak zamknięty, jak mogłoby się wydawać. Agnieszka Topolska, która prowadzi galerię razem z Danielem Dąbrowskim, Andrzejem Stańkiem i Wiarą Wojtaszczyk, opowiedziała o idei Szczura i planach na najbliższe tygodnie. Pytała Magdalena Chomczyk.

Czytaj artykuł

Zdjęcia powstańców wielkopolskich i ich następców - żołnierzy Wojsk Wielkopolskich oraz sprzęt fotograficzny z lat 20. XX wieku można oglądać na otwartej w czwartek 7 grudnia wystawie w Odwachu na Starym Rynku.

Czytaj artykuł

Robert Dandarov to artysta urodzony w Macedonii, który od lat 80. XX wieku mieszka i tworzy w Nowym Jorku. W MAD Art Gallery trwa właśnie jego pierwsza monograficzna wystawa w Polsce, prezentująca serię subiektywnie wybranych obrazów. Jak czytamy w nocie kuratorskiej, Dandarov traktuje sztukę jako bezpieczną przestrzeń, schronienie. Specyfika jego twórczości jest często zestawiana ze wspomnieniem ojczystego kraju, który według artysty był przepełniony "krwią, poezją, wspaniałymi krajobrazami i klasztorami oraz dziwnymi ludźmi".  

Czytaj artykuł

11 listopada w Poznaniu jest świętowany w sposób podwójnie radosny. Tego dnia obchodzimy nie tylko Dzień Niepodległości - rocznicę wyzwolenia się Polski spod zaborów w 1918 roku, ale także Imieniny ulicy Święty Marcin. W sobotę można np. wybrać się do muzeum na Cytadeli i zobaczyć okolicznościową, jednodniową wystawę Myśmy synami tej ziemi.

Czytaj artykuł

Galeria Ego widnieje na mapie wystawienniczej Poznania już od ponad 25 lat. Od tego czasu zmieniła kilka razy siedzibę (z ulicy Dominikańskiej na Wrocławską, a w końcu na ulicę Wyspiańskiego, czyli obecny adres), zainicjowała jubileusz Stanisława Fijałkowskiego i współtworzyła retrospektywę artysty w poznańskim Muzeum Narodowym. Zaprezentowała też ok. 150 wystaw promujących malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę czy nowe media, zapraszając do współpracy zarówno twórców i twórczynie doskonale znane, jak i osoby dopiero debiutujące na rynku sztuki.

Czytaj artykuł

Ostatni gasi światło, pokaz który oglądać możemy w Galerii Rozruch i którego kuratorami są Krzysztof Ślachciak i Tomasz Jędrzejewski, to kolejne zaproszenie do refleksji nad przemijaniem. Jak piszą organizatorzy tej prezentacji, w której uczestniczy dwudziestu ośmiu artystów, wystawa "będzie koncepcyjnie eksplorować ślad, jaki po sobie zostawiamy zarówno jako jednostki, grupy czy gatunek". Czy rzeczywiście możemy tu mówić o eksploracji? I - jeśli tak - co właściwie eksplorujemy?

Czytaj artykuł

Znamy nominowanych do pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023! Spośród 164 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem reportera i fotografa Filipa Springera nominowało w sumie 6 prac do nagród i wyróżnień w obu kategoriach konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej. Nazwiska zwycięzców poznamy wiosną 2024 roku.

Czytaj artykuł

Zanele Muholi to osoba artystyczna tworząca w nurcie fotografii, wideo i instalacji. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na tematach takich jak rasa, gender, seksualność, portretując głównie codzienność queerowej społeczności z Republiki Południowej Afryki.

Czytaj artykuł

W drugiej połowie października Galeria Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Poznaniu na kilka miesięcy stanie się międzyepokowym eksperymentem, mostem łączącym dwa odległe artystycznie światy. A to za sprawą Powiadaczy.

Czytaj artykuł

W ostatnim czasie artyści chętnie poruszają w swoich pracach tematykę pamięci, wspomnień i przemijania. Nie nazwałabym tego jednak trendem. W tym sformułowaniu kryje się sugestia, jakoby twórcy ulegali jakiejś tymczasowej modzie. A nie o modę tu chodzi, ale coś wszechobecnego i niezmiennie aktualnego.

Czytaj artykuł

Jakby na wsi, a jednak w mieście - tak o swoich dzielnicach mówią czasem mieszkańcy spoza centrum. O fenomenie miejskich obrzeży opowiada wystawa Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii. W Sali Wystaw oglądać można kadry portretujące poznańskie przedmieścia, wykonane od przełomu XIX i XX wieku aż do połowy lat 90.

Czytaj artykuł

Już w ten czwartek nastąpi głośne otwarcie Art Corner by Porsche - nowego zakątka pełnego kultury, będącego efektem współpracy Porsche Centrum Poznań z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP) oraz domem aukcyjnym DESA Unicum.

Czytaj artykuł

Aż 34 lata zdążyły minąć od upadku Muru Berlińskiego i kontraktowych wyborów w Polsce; 16 lat temu weszliśmy do europejskiej strefy Schengen. Odnosząc się do tych znamiennych w historii Europy dat, kuratorki wystawy O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej) zapraszają do dyskusji o tym - czy jest granica.

Czytaj artykuł

Hasło tegorocznej, IV edycji Biennale Tkaniny Artystycznej to "Raz, dwa, trzy, znikasz ty...". Słowa te z jednej strony przywodzą na myśl wyliczankę, która w dzieciństwie funkcjonowała jako sposób na rozpoczęcie beztroskiej zabawy, z drugiej zaś - jak piszą organizatorzy - odnosi się do szerszego rozumienia znikania. Natalia Czarcińska w nocie towarzyszącej nadchodzącej wystawie przekonuje, że może ono być również zatraceniem w procesie twórczym, w działaniu. Podkreśliła równocześnie, że (nie)znikanie ma wiele oblicz.

Czytaj artykuł

Ponad trzy dekady po obaleniu muru berlińskiego i zmianie ustrojów w Polsce i Niemczech poznańskie Muzeum Narodowe prezentuję wystawę O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej). Jej tematyka będzie wykraczać jednak daleko poza naszą zachodnią granicę.

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5