Najczęściej zadawane pytania

Kto może korzystać z sieci?

Odp: Każdy kto dysponuje urządzeniem wyposażonym w kartę radiową Wi-FI (IEEE 802.11b/g), przegladarkę internetową i jest w zasięgu sieci.


Czy użytkownik sieci musi się gdzieś zarejestrować?

Odp: Aktualnie nie jest wymagane rejestrowanie się aby korzystać z usług sieci.


Na jakich zasadach można korzystać z dostępu do Internetu za pomocą sieci?

Odp: Należy połączyć się z siecią wireless.poznan.pl, uruchomić przeglądarkę internetową, przeczytać regulamin i zaakceptować go.


Jak długo można korzystać z sieci po zalogowaniu się?

Odp: Jedną godzinę. Po tym czasie urządzenie zostanie automatycznie wylogowane.


Jakie są ograniczenia podczas korzystania z sieci?

Odp: zakres usług jest ograniczony do przeglądania stron WWW, oraz obsługi skrzynek pocztowych za pomocą WWW


Jaki sprzęt umożliwia odbiór korzystanie z wireless.poznań.pl?

Odp: Urządzenia wyposażone w kartę Wi-Fi w standardzie 802.11 b lub g lub n. Obecnie większość dostępnych w sprzedaży komputerów przenośnych (notebook, netbook, smartfon, telefon GSM) posiada taką kartę. Należy pamiętać, że urządzenia o małych gabarytach posiadają kartę Wi-Fi o bardzo małej mocy i słabej antenie, co ogranicza zasięg komunikacji do kilkudziesięciu m od punktu dostępowego.


Jak znaleźć sygnał sieci?

Odp: Procedura postępowania są różne, w zależności od typu urządzenia. Po pierwsze, należy włączyć w urządzeniu moduł wi-fi, następnie wyświetlić listę dostępnych sieci bezprzewodowych i wyszukać pośród nich sieć wireless.poznan.pl.  Wybrać tą sieć i kliknąć na "połącz". Po pojawieniu się komunikatu "połączono" uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać dowolną istniejącą domenę internetową (np. onet.pl). Nastąpi automatyczne połączenie do strony logowania.


Jakie są częstotliwości sygnału?

Odp: Komunikacja pomiędzy użytkownikiem a AP odbywa się w paśmie 2,4GHz. Natomiast komunikacja pomiędzy AP odbywa się w paśmie 5GHz.


Czy i gdzie można skorzystać z pomocy w skonfigurowaniu urządzenia?

Odp. Konfiguracja urządzenia jest bardzo podobna jak w innych przypadkach połączenia do sieci bezprzewodowej, w związku z tym nie powinna nastręczać większych problemów. Jednak w przypadku mniej zaawansowanym użytkownikom radzimy szukać ewentualnego wsparcia u bardziej doświadczonych użytkowników.


Jak rozpoznać czy otrzymywany sygnał pochodzi z sieci wireless.poznan.pl?

Odp: W opcji "wyświetl dostępne sieci bezprzewodowe" uzyskamy widok listy sieci bezprzewodowych oraz ich status. W danej chwili korzystamy z sieci, której status widnieje jako "Połączono". Dodatkowo strona na której następuje logowanie zabezpieczona jest za pomocą tzw. certyfikatu SSL.


Co może być powodem kłopotów z odnalezieniem sygnału z sieci wireless.poznan.pl?

Odp: Mała czułość anteny Wi-Fi naszego urządzenia lub zakłócenia pochodzące  od innego "obcego" punktu dostępowego. Np. na obszarze Starego Rynku funkcjonuje kilkadziesiąt różnych sieci bezprzewodowych. Na skutek nakładania się sygnałów radiowych mogą wystąpić tzw. czarne dziury, czyli miejsca gdzie sygnał naszej sieci będzie osłabiony.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej