Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Rozterki chorego doktora

Przyglądając się wszystkim rzeczom, jakie dzieją się w tym kraju, wielu z nas ma ochotę samemu ubrać się w kaftan bezpieczeństwa - choćby dla własnego dobra. O chorobach, plagach, chaosie, strachu i niesprawiedliwości, jakie toczą Polskę śpiewało już wielu, ale chyba nikt w muzyce rockowej nie zrobił ostatnio tego tak dobrze jak właśnie Dr Misio. Arkadiusz Jakubik i jego załoga wydali niedawno swój nowy, piąty już album Chory na Polskę (2023), który okazał się wyjątkowo trafną diagnozą kraju nad Wisłą.

Pięciu mężczyzn ubranych na biało siedzi w kole, plecami do siebie, wszyscy są związani biało-czerwoną grubą nicią i wyglądają na chorych. - grafika artykułu
Dr Misio, fot. materiały prasowe

Arka Jakubika chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To znakomity aktor, którego możemy cenić przede wszystkim za ambitne filmowe role. To jeden z ulubieńców Wojciecha Smarzowskiego - to właśnie w jego filmach Jakubik błyszczy najbardziej, by wspomnieć choćby o kultowym Weselu, Domu Złym czy Wołyniu. Jednak to również aktor, którego nie sposób zapomnieć z powodu postaci, jakie zagrał w serialach - jeśli chodzi o te nowsze, na pewno warto powiedzieć tu o Klangorze czy Informacji zwrotnej. Surowe, sugestywne, działające na emocje - takie jest jego aktorstwo.

Jednak Arkadiusz to również świetny muzyk, o czym nie każdy jeszcze wie. Jego kapela, Dr Misio, w której od początku pełni rolę wokalisty, rozpoczęła działalność w 2013 roku, kiedy na półkach pojawił się jej debiutancki album Młodzi. Od tamtej pory wielu słuchaczy twierdzi, że to prawdziwe remedium na nowoczesnego, a co za tym idzie, często ugrzecznionego rocka. To grupa, która ma na siebie konkretny pomysł i nigdy nie waha się go realizować. Składają się na niego ciężkie riffy z rodzaju tych rock'n'rollowych, ale również przemyślane teksty, z pewnością nie o niczym, a pisane zwykle przez Krzysztofa Wargę czy Marcina Świetlickiego.

Jednak wspomniany debiut, był zaledwie rozgrzewką, bo przecież jeszcze większej mocy grupa uzyskała na kolejnych albumach - Pogo, Zmartwychwstaniemy i Strach XXI Wieku. Co je łączy? Przede wszystkim ciężar brzmienia i słów, ale na tyle melodyjny, by każdy występ kapeli był okazją do koncertowej jazdy bez trzymanki, co udowadniają choćby takie zawarte na płytach kawałki jak Pogo, Mentolowe papierosy, Dziewczyny, Młodzi, Hipster czy Pismo. I choć Dr Misio to chłopaki zdrowe jak tur, to jak każdego może ich dopaść infekcja. I to właśnie stało się im na płycie Chorzy na Polskę, może najlepszej w całej ich dotychczasowej dyskografii.

Jeszcze zanim miała swoją premierę, zaintrygowała świetnym klipem do singla Znikam - opowieści wyreżyserowanej przez Jakubika, a opowiadającej o Maćku, który opuszcza rodzinne strony, by wyjechać do Wielkiej Brytanii. To obraz pełen nostalgii i osobistych wspomnień, będący metaforą pożegnania z przeszłością i kroku w niepewną przyszłość. Tymczasem w tytułowym utworze, Chory na Polskę, grupa porusza kwestie wolności osobistej i ingerencji w prywatność, co jest wyraźnym odniesieniem do wydarzeń politycznych i społecznych, jakie rozgrywają się w Polsce w ostatnich latach. Dla muzyków były bodźcem do napisania hard rockowej płyty-dialogu z ojczyzną, w którym problemy związane z potrzebą miłości, upływającym czasem i samotnością często odgrywają kluczową rolę. Warto się temu przysłuchać - zwłaszcza w wydaniu na żywo.

Sebastian Gabryel

  • Dr Misio
  • 18.05, g. 18
  • Blue Note
  • bilety: 99 zł

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024