Na czele pochodu 28 czerwca 1956 r. ulicą Kochanowskiego szły trzy tramwajarki - Stanisława Sobiańska, Helena Przybyłek i Maria Kapturek. Zostały ofiarami strzelaniny i na skutek odniesionych ran nigdy nie wróciły do pełni sprawności. 

Janusz Kulas, jeden z najbardziej znanych uczestników Poznańskiego Czerwca, urodził się 6 grudnia 1936 roku w Poznaniu. Wśród kolegów znany był jako "Eddie Polo". Pseudonim wziął się od aktora kina niemego, który grał gangstera w hollywoodzkich filmach lat 20. Później propaganda PRL okrzyknęła go "Włoskim bandytą". 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do wzięcia udziału w VI edycji Testu Wiedzy o Poznańskim Czerwcu 1956. Uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski będą mieli okazję, aby wykazać się wiedzą na temat historii Poznańskiego Czerwca 1956. 

Zachęcamy do odwiedzenia oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości - Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r.. Wystawa przybliża nie tylko wydarzenia "Czarnego Czwartku", ale także stara się zilustrować życie Poznaniaków i Poznanianek w latach '50. 

Stanisław Matyja pasjonował się modelarstwem samolotowym. Jako harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego prowadził kursy modelarstwa. Po 1956 władze pozbawiły go licencji radiowej, niezbędnej do sterowania modelami.

Z przykrością informujemy, że 15 lutego 2024 roku zmarł Marian Sworek, uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pogrzeb Mariana Sworka odbędzie się w piątek 23 lutego 2024 r. na cmentarzu Junikowskim o godzinie 12.30.

W 1949 r. Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu zostały upaństwowione i zmieniły nazwę na Zakłady Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina. 

Liczba wyników na stronie
10