28 czerwca 1956 roku tysiące Poznaniaków i Poznanianek wyszło na ulice z żądaniami chleba i godnej pracy. Ich hasła nie byłyby widoczne, gdyby nie transparenty wykonane przez grafika Stanisława Nowaka.

Kolejny raz ruszyła akcja "Światełko dla Czerwca '56". Upamiętnia ona nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osoby, które przez lata propagowały pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku akcję zainaugurowano po raz pierwszy poza Poznaniem - na cmentarzu w Dębem, gdzie zapalono znicze na grobie Heleny Przybyłek-Porębnej, jednej z Trzech Tramwajarek.

W 67. rocznicę Czerwca "56 już od świtu w stolicy Wielkopolski składano kwiaty w miejscach ważnych dla robotniczego zrywu sprzed lat. Kulminacją obchodów była uroczystość na placu Adama Mickiewicza, pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca, podczas której przypomniano wydarzenia z 1956 roku.

Fundacja Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann oraz Stowarzyszenie Hospicjum Palium - to tegoroczni laureaci nagrody STUKOT '56. Honorowe statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w targowej Iglicy w przeddzień obchodów Poznańskiego Czerwca 1956. 

Park imienia francuskiego noblisty, autora "Dżumy" ma upamiętnić wsparcie, jakie pisarz okazał uczestnikom wydarzeń Czerwca "56. Znajduje się na Strzeszynie w rejonie ulic Wierzyńskiego, Kaczmarskiego i ronda Czapskiego.

Liczba wyników na stronie
10